Corona Virüsü, Wuhan Virüsü Belirtileri, Etkileri ve Korunma Yolları


Corona Virüsü, Belirtileri, Etkileri
Corana virüsü adını şeklinden almaktadır. Taç şekline benzediği için bu isim uygun görülmüş. Bu virüs tipik dar konakçı aralığına sahiptir. Hayvanlarda birbirinden farklı hastalıkların nedeni olmaktadır. Bulaşıcı bronşit, kedi enfeksiyoz peritonit virüsü, bulaşıcı özellik gösteren gastroenterit virüsü bu hastalıklardan en zararlılarıdır. Corona virüsünün hayvanlar aracılığı ile insanlar bulaşması durumuna ise ciddi hastalıklara hatta ölümlere neden olduğu biliniyor.

Corona virüsünün sebep olduğu ağır akut yolu sendromu durumuyla ilk olarak 2002 senesinde insanlar karşılaştı. 2002 senesinin ikini yarısında Uzak Doğu Asya’da SARS (ağır akut solunum yolu enfeksiyonu) görülmüştür. Bu rahatsızlık öncelikle gribal enfeksiyon olarak değerlendirilmiş ancak belirtilerin daha ciddi sıkıntılar olduğu tespit edilmiştir. Bu virüse yakalanan insanların solunum yetmezliği yaşayarak vefat ettikleri kayıt altına alınmıştır. Durum böyle olunca hastalık tanısı gribal enfeksiyon olmaktan uzaklaşmıştır. Ağır akut sendromu olarak isimlendirilmiştir.

SARS virüsü olarak da bilinen corona virüsü 2002 yılında çok kısa bir süre içinde 29 ülkeye yayılmış, dört ay gibi bir zamanda da dünyayı etkisi altına almıştır. O sene toplamda 37 ülke corona virüsüyle tanışmıştır.
31 Aralık 2019 tarihinde Çin’de Hubei eyaletine bağlı Wuhan isimli kentte yeni bir corona virüsü ortaya çıktı. Wuhan kentİ 11 milyon kişilik bir nüfusa sahip. Corona virüsünün daha önce hiç görülmemiş bir şekli enfekte olduğu tespit edildi. Coronanın bu yeni versiyonuna 2019-nCoV adı verildi. Bu virüsün de diğer şekilleri gibi hayvandan insana geçtiği varsayımı bulunuyor. Zoonotik enfeksiyon olarak değerlendiriliyor. Virüs çok hızlı yayılma göstermektedir. Yapılan son tetkiklere göre dünya üzerinde 19 ülkede varlığı tespit edildi.

Corona (2019-Ncov) Wuhan Virüsü Belirtileri Nelerdir?
Wuhan virüsü genellikle üst solunum yolu hastalıklarıyla benzer belirtilere neden olmaktadır. Kimi zaman ise zatürre gibi alt solunum yolu enfeksiyonu belirtilerini de göstermektedir. Wuhan virüsünün belirtileri şu şekilde sıralanabilir:
-Öksürük,
-Yüksek ateş,
-İshal,
-Boğaz ağrısı,
-Solunum güçlüğü,
-Solunum yetmezliği,
-Böbrek yetmezliği,
-Organ yetmezliği vs.
Bu belirtiler kimi durumlarda şiddetli bir şekilde kendisini gösterirken kimi zaman hafif bir şekilde seyreder. Ayrıca çeşitli hastalıklarda da bu belirtiler bulunabilir. Bu sebeple kesin tanının konulabilmesi için laboratuvar testlerinin yapılması gereklidir.

Wuhan Virüsünden Nasıl Korunulur?
Solunum yolu hastalıklarının tümünde olduğu gibi wuhan virüsünden de korunmak için hijyen ilk kural olarak karşımıza çıkıyor.
*Ellerin temizliğine dikkat etmek gerekmektedir. Kısa zaman aralıkları ile su ve sabun kullanarak eller temizlenmelidir. Küçük çocuklara da bu alışkanlığın kazandırılması şarttır.
*Öksürme ve hapşırma esnasında ağız mutlaka bir peçete kullanılarak kapatılmalıdır. Kullanılan peçete çöpe atılmalıdır.
*Toplu taşıma araçlarında bir yerlere temas etmekten kaçınılması gerekir.
*Para, kapı kulu gibi birçok kişinin temas ettiği şeylere dokunduktan sonra eller mutlaka yıkanmalıdır. Yıkanılacak uygun ortam bulunmaması durumunda ellerin yüzden uzak tutulması gerekir.
Bütün bu kuralların yanın Dünya Sağlık Örgütü de wuhan virüsü hakkında çeşitli uyarılarda bulundu. Bu uyarılar:
*Özellikle riskli bölgelerde bulunan kişilerin ve çiftlik, pazar, ahır gibi yerlerin ziyareti esnasında hijyene dikkat edilmelidir.
*Hayvanlara temasta bulunmadan önce ve sonra eller temizlenmelidir.
*Özellikle hasta hayvanlara dokunmamak gerekir.
*Çiğ veya az pişmiş hayvan ürünlerinden uzak durmak gereklidir.

Wuhan Virüsü Aşısı Var Mıdır?
Virüs, değişken bir yapıdadır. Bu nedenle alışının bulunması hayli güçtür. Günümüzde wuhan virüsünü engelleyici özelliği bilinen bir aşı bulunmamaktadır. Wuhan virüsünün sebep olduğu hastalıklar genellikle kendiliğinden iyileşme göstermektedir. Kimi durumlarda virüse sahip olan ve belirtileri yüksek seviyede yaşayan hastalar için ağrı kesici ilaçlar kullanılır

#

Ultraviyole Hava Sterilizasyon Armatürü

UV Hava sterilizasyon armatürümüz endüstriyel kullanım için imal edilmiş olup başta sars, mers ve wuhan virüsü gibi coronavirüsler olmak üzere tüm zararlı mikrop ve virüsleri ortamdan temizler ve tam sterilizasyon sağlar.

#

UV – HAVA TEMİZLEYİCİ | AKTİF HAVA TEMİZLEME

UV Hava temizleyici evlerde ve iş yerlerinde kullanım için imal edilmiş olup başta sars, mers ve wuhan virüsü gibi coronavirüsler olmak üzere tüm zararlı mikrop ve virüsleri ortamdan temizler ve tam sterilizasyon sağlar.

GenelUltraviyole SterilizasyonUV LambaUVC Lamba

Yorumlar devre dışı