UV Hava Temizleme HVAC sistemleri Faydaları


UV Hava Temizleme HVAC sistemleri Faydaları

Havayı temiz, tahriş edici maddelerden arıtan kirleticilerden ve mikroplardan uzak tutan HVAC sistemleri için UV hava temizleyici pek çok avantajı beraberinde getirmektedir. Kamu binaları, bakım evleri, hastaneler, doktor tesisleri gibi pek çok ortamda insanlar için bu sistemin önemli katkılarından bahsedilebilir. Konutlarda popüler hale gelmesi ise sağladığı faydalardan ötürüdür. Pek çok insanın soluduğu havanın temizlenmesi ve havada yer alan kirletici maddelerin çıkarılmasının tamamen bu sistem ile alakalı olduğu görülmektedir.

Bakteri, virüs, mikrop, küf ve hatta tozlar dahi UV hava temizleyiciler ile ortadan kaldırılmaktadır. Temiz hava en etkili yöntem ile kirleticilerden arınmaktadır. Tüm insanlığın sağlığı açısından bu havanın temi olması ve temiz havanın solunması hayati önem taşımaktadır. Astım ya da solunum yolu rahatsızlığı bulunan insanlar için ise temiz hava kritik bir önem taşımaktadır. Kirleticilerin havadan uzaklaşması daha sağlıklı bir ortamın bulunmasını sağlar ve sağlığın devam etmesi için bu durum oldukça önemlidir.

UV ışınları çeşitli dalga boyları ile yayılmaktadır. Nanometre cinsinden ölçülen bu dalga boyları sayesinde temiz bir hava ortaya konmaktadır. Özellikle 254 nm yayan UV ışığı mikropları, virüsleri ve tüm bakterileri öldürmede en iyi etkiye sahiptir. Bu sistemin verimi ispatlanarak dünya genelinde rağbet görmeye başlamıştır. 185 nm aralığında olan sistemde ise optimum mikrop çıkışı, UV radyasyonu ile ozon yayılmamaktadır. Ozon havada yer alan kötü kokuların giderilmesi açısından ve dezenfekte açısından önemlidir. bu bakımdan ozon üreten sistemler hem kötü kokuların giderilmesi için hem de dezenfekte sağlamak açısından önem kazanmaktadır.

UV hava temizleyici sistemin etkisi ve verimliliği kanıtlanmıştır. Maliyet açısından da oldukça avantajlı olan sistemin düzgün kurulması gerekir. Sistemin doğru şekilde takılması maksimum verimliliği sağlamaktadır. Alglerin veya küf sporlarının büyümesini ve yayılmasını önlemek için sistemin doğru kurulması gerekir. Bobinlerin altında yoğunlaşma, soğutma bobinine ve boşaltma tavasına en düzgün uygulamanın yapılması gerekir.

Bakteriler küf ya da tüm yaşam alanına etki edecek üfleyici geliştirip üretebilmektedir. Yanlış kurulum mikropların öldürülmesinde bu bakımdan etkili olmayacaktır. Yosun ve küf büyümesinden dolayı AC ünitesi bobinleri tıkanabilir. Motorun aşırı şekilde kirlenmesi ve bu kirleticilerin ortadan kaldırılması sistemin daha hızlı yanmasına neden olur. HVAC ünitesi aracılığı ile mikroplar ve mikropların zararlı etkileri ortadan kaldırılmaktadır. Daha iyi sağlık, zindelik ve temiz hava sağlamak için HVAC ve AC ekipmanlarının düzgün kurulması gerekir. bu kurulum sistemin uzun ömürlü olmasını ve verimliliğin sürekli olmasını da sağlar.

HVAC UV hava sistemleri için pek çok avantajdan aynı anda söz edilebilir. İşletme sahipleri için çalışanlara temiz ve sağlıklı hava sunulması önemlidir. iş veriminin artması ve hastalığın azalması ile çalışanlar açısından sağlıklı bir ortam oluşur. Bu bakımdan genelde iş yerlerinde sistem en fazla kullanılan temizlik işlemleri arasında yer alır aynı şekilde kreşlerde ve okullarda havadaki hastalıklar öğrencilerin ve hastaların arasında yayılmaktadır. Öğrenciler ve hastalar için en güvenli ortam en temiz havanın bulunduğu ortamdır.

Endüstriyel alanlarda en fazla ihtiyaç duyulan temizlik sistemi UV hava temizleyicilerdir. Hava emisyon düzenlemeleri sistem ile karşılanırken sağlıklı çalışma ortamını sürdürmelerine de yardımcı olunmaktadır. Endüstriyel operasyonlarda üretilen toksik kimyasallar ve uçucu organik bileşikler VOC uzaklaştığında sağlıklı ve temiz bir hava ortaya çıkar. Gittikçe popülerleşen sistem sayesinde havayı en temiz hale getirmektedir. Havayı kirletici maddelerin yok edilmesi ile uçucular ya da küfler gibi pek çok kirletici ortadan kalkmaktadır.

GenelUltraviyole SterilizasyonUV Lamba

Yorumlar devre dışı