Yüksek Performanslı Uv Lambalarla Uv Aydınlatma Çözümleri


Bir mekanda aydınlatma oldukça önemlidir. Özellikle doğru aydınlatma insanlar üzerinde olumlu etkiler oluşturur. Doğru aydınlatma, ışığın amaçlanan şekilde ve mümkün olan en az enerjiyi kullanarak maksimum seviyede aydınlatması dememektir. Gerek açık alanlarda gerekse kapalı mekanlarda ihtiyaca uygun aydınlatmalar kullanılarak rahat bir ortam oluşturmak hedeflenir. Bu amaç doğrultusunda çoğunlukla led aydınlatma sistemleri kullanılır.

 Aydınlatma yöntemleri çeşitlilik gösterir. Amacına uygun aydınlatma yöntemleri ve tedbirleri şöyle sıralanabilir:

 -Acil Durum Aydınlatması: Bu yöntem daha çok yoğun olarak insan kullanımına açık ortamlarda kullanılır. Avm, uçak, market, otel, müze, otopark gibi mekanlarda elektriğin de kesilmesi göz önüne alınarak tehlike durumunda kullanılan aydınlatmadır.

 -Kablolama: Kullanılan aydınlatma sistemlerinde bulunan kabloların ısı toleransı yüksek olmalıdır. Dayanıklı kablolarının kullandığı sistemlerdir.

 -Zehirli gazlardan uzak malzeme: Aydınlatma sisteminde güvenlik önlemi açısından yangın ihtimali göz önünde bulundurulması gerekir. Yangın anında ortaya çıkacak zehirli gazlardan etkilenmeyecek maddelerin sistemde kullanılması gereklidir.

 -Soldurucu Uv Lamba: Kapalı olan ve geniş alanlarda yüksek derecede aydınlatma amaçlanır. Özellikle avmlerde ve mağazalarda bu istek oldukça fazladır. Ancak aydınlatma gücü arttıkça ortamda bazı istemeyen etkiler meydana gelir. Örneğin vitrinde bulunan ve satışa hazır olan kumaşların üzerine doğrudan etki eden kuvvetli ışıklar, solmaya neden olur. Bu durumun önüne geçmek için yapılması gereken yüksek verime sahip ve düşük enerjili aydınlatmaların kullanılmasıdır. Bu amaç doğrultusunda uv yayılımı sıfıra yakın olan aydınlatma sistemleri kullanılması uygun olacaktır.

 Uv ışınlarından muayene lambalarından da faydalanılır. Özellikle uva sınıfına giren uzun radyasyon dalgalı lambalar, kuvvetli uv lambalarıyla aydınlatma sistemi sınıfına dahil olurlar. Tıp alanında kullanılan bu lambalarda Uv – a led teknoloji bulunur. Bu teknoloji sayesinde ortaya çıkan ışık aynı zamanda havadaki zararlı organizmaları da yok eder. Kuvvetli bir ışık kaynağı aynı zamanda hijyeni ifade etmektedir.

 Uv lambalarında en üst verimi elde etmek için doğru yerden almak önemlidir. Ayrıca kimi internet sitelerinde rahatlıkla ulaşabileceğiniz uv lambalarının aksesuarları da bulunur. Özellikle kuvvetli uv ışığı ile işi olan kişilerin bu aksesuarlardan faydalanması gerekir. Gerek koruyucu gözlük gerekse yüzü ışından koruyan maskeler olsun oldukça önemlidir.

 Uv lambaları bir çok aydınlatma sistemi tavanda bulunur. Ancak kimi merkezlerde yanlardan da ışık gelmesi gerekir. Doğru aydınlatma sisteminin doğru yere konumlandırılmasın oldukça önemlidir. Bu sayede:

 -Rahat yaşam alanları tasarlanmış olur,

 -Gözün görme kapasitesi tam kullanılır,

 -İş yerlerindeki verim artış gösterir,

 -Işıktan kaynaklı görme yetisinde azalma dolayısıyla meydana gelen kazalar azalır,

 -Estetik açıdan daha hoş ve cazibeli görüntü yakalanır,

 -Aydınlatma için ayırılan bütçeden tam verim alınır.

 Bu özellikler de dikkate alınarak doğru aydınlatma sistemleri seçilmesi gerekir. Ortamın büyüklüğüne ve kullanım amacına göre farklı sistemler kullanılmalıdır. Her sistemde her ortamda aynı sonucu doğurmaz. Yüksek performanslı uv lambaların aydınlatmasından daha çok sağlık alanında faydalanılır. Özellikle muayene odalarında ve ameliyat yapılan yerlerde kullanılan aydınlatma ve lambalar çoğunlukla uv kaynaklı olmaktadır. Uv kaynaklı lambalar sadece aydınlatma amaçlı da kullanılmaz. Daha çok steril bir ortam meydana getirmekte etkilidir. Uv lambaları sayesinde ortam ve hava sterilizasyonu sağlamak mümkündür.

 Uv lambaları kimi zaman da dekor olarak ışık kaynağı yerine kullanılır. Daha çok küçük enerjili odalarda veya çalışma masalarında bu aydınlatmadan faydalanmak mümkündür. Ancak yüksek enerjili uv lambalarla aydınlatma yapılan yerlerde uzun süre durmak sağlıklı olmaz. Doğru ışık kaynağı, doğru üretim ve doğru yerleştirme ile aydınlatma sistemlerinden yüksek verim elde edilir.

GenelUltraviyole SterilizasyonUV Lamba

Yorumlar devre dışı