Organik Tarım Alanlarında Uvc Etkisi


İnsanlığın var olmasından bu yana tarım önemli bir yerdedir. İnsanların gıda ihtiyaçlarının büyük bir bölümü tarım üzerinden sağlanır. Zamanla gelişen tarım teknikleri, yetiştirilen ürünlerde çeşitli ilaç ve kimyasalların kullanıldığı bir sisteme dönüştü. Bu dönüşümü engellemek için organik tarım girişimleri başladı.

Organik tarım, üretim esnasında zararlı kimyasal maddelerin kullanılmadığı bir tarım yöntemidir. Zararlı kimyasal yerine organik olan ve uygunluğu yetkililer tarafımdan tescillenmiş olan maddeler kullanılır. Ayrıca yeşil gübreleme, münavebele ve biyoloji mücadele tekniklerinden yararlanılır. Üretiminden satımına kadar tüm aşamalarda organik tarım ürünleri sertifika ve kontrole tabii tutulur.
Ultraviyole (uv) ışınları, doğal kaynağı güneş olan bir ışındır. Ancak yapay ortamlarda lambalar sayesinde de üretilip kullanılabilir. Gıdadan sağlığa, tarımdan ilaç sanayiye kadar çok farklı alanlarda uv lambaları kullanılır.
Uv ışınları sayesinde hem tıbbı hem de geleneksel bitkiler daha verimli hale getirilir. Uv ışınları, aynı zamanda yetiştirilen tarım ürünlerinin sağlıklı bir şekilde büyümesini hızlandırır. Ayrıca enerji tasarrufu da sağlar.
Kapalı ve kentsel çiftliklerde uv lambalarının kullanılması uv-a ve uv-b ışınlarından yararlanmayı sağlar. Özellikle alternatif tıp alanlarında kullanılan ve şifalı bitkiler olarak bilinen tarım ürünlerinde antioksidan gibi aktif maddeleri artırır. Ayrıca kullanılan uv lambaları sayesinde organik tarım alanlarında meydana gelebilecek küf gibi bitkilere zarar verem mikroorganizmalar yok edilir.


NASA, yaptığı araştırmalarda sadece dünyadaki bitkilerin değil uzaydaki bitkilerin de uv ışınına ihtiyaç duyduğu sonucuna ulaşmıştır. Bu açıdan en iyi ışık kaynadığının uv led lambaları olduğunu belirtmiştir. Yapılan çalışmalar NASA ile sınırlı değildir. Birçok farklı deneyde bitki büyümesi ve çeşitli dalga boylarının büyümeye etkisi araştırılmıştır. Araştırmalar sonucunda 630 ile 660 nm arasındaki dalga boylarının gövde büyümesi ve yaprakların genişlemesi üzerinde etkili olduğu saptanmıştır. Organik tarım ürünlerinde çiçeklenme ve çimlenme dönemleri de yine ulaşan dalga boyuna göre değişiklik gösterir.

Organik tarım alanlarında uvc etkisi bitkilerin üzerinde stres ve baskı oluşturur. Bitki üzerinde stres oluşturarak büyümesi ve gelişmesi üzerinde etkilerde bulunmak mümkündür. Uvc ışıkları bitkilerin renklenmesi ve büyümesine engel olur. Çünkü bitkilerin büyümesi olağan hormon dengesi ile açıklanır. Ayrıca bitkiler, maruz kaldıkları ışıklara hızlı bir şekilde adaptasyon sağlarlar. Bitki çimlenme, büyüme, gelişme aşamasında uvc ışığına maruz kaldığında büyümesini durdurur. Büyümenin engellenmesi için kullanılan dozun az olmasına dikkat etmek gerekir. Fazla verilen doz, bitkinin ölmesine neden olur.

Kısa boylu dalgalar olarak bilinen uvc ışınları 280 nm’den daha küçük değere sahiptir. Bu dalga boyu nükleer asit, protein ve diğer moleküller ile etkileşimde bulunarak bir çeşit radyasyon meydana getirir.
Bitkiler yapı olarak daha az radyasyon alma eğilimi gösterirler. Bu nedenle de yaprak şekillerini, gelecek ışıkla açı yapacak şekilde konumlandırırlar. Güçlü uv ışınları özellikle kloroplastlarda lutein gibi koruyucu görev yapan pigmentler üzerinde arttırıcı etki yapar.

Halk arasında yeşil bitkilerin solması olarak bilinen bitkilerin yaşlanması, tarım üreticilerinin istemediği bir durumdur. Hasat sonrası yaşlanma belirtilerinin daha yavaş ortaya çıkması için tarım alanlarında uv ışınları kullanılır. Yapılan bir deneyde brokolinin hasadının ardından uygun dozda uvc ışını kullanılmıştır. Bu ışın bitki üzerinde klorofil parçalanması meydana getirmiş ve çiçeklerin sarı renge geçmesini daha uzun bir süreye yaymıştır. Ayrıca uvc ışını, brokoli üzerinde antioksidan değerini korumuştur. Birçok bitki üzerinde yapılan deneyler, uvc ışınlarının bitki üzerinde birçok değerin korunmasına yardımcı olduğunu göstermiştir.

Kısaca, organik tarım alanlarında uvc ışınının olumlu etkilerinden faydalanmak mümkündür.

#

Ultraviyole Hava Sterilizasyon Armatürü

UV Hava sterilizasyon armatürümüz endüstriyel kullanım için imal edilmiş olup başta sars, mers ve wuhan virüsü gibi coronavirüsler olmak üzere tüm zararlı mikrop ve virüsleri ortamdan temizler ve tam sterilizasyon sağlar.

#

UV – HAVA TEMİZLEYİCİ | AKTİF HAVA TEMİZLEME

UV Hava temizleyici evlerde ve iş yerlerinde kullanım için imal edilmiş olup başta sars, mers ve wuhan virüsü gibi coronavirüsler olmak üzere tüm zararlı mikrop ve virüsleri ortamdan temizler ve tam sterilizasyon sağlar.

GenelUVC Lamba

Yorumlar devre dışı