Uv Hava Sterilizasyonu Birçok Sektör ve Çevreye Fayda Sağlar


Hava sterilizasyon sistemleri, klima ve havalandırma sistemi bulunan bütün ortamlarda kullanılmalıdır. Bu ortamlardaki hava dezenfeksiyon işlemini gerçekleştirecek uv dezenfeksiyon sistemleri bulunmaktadır.

Uv ışınları ortamdan bulunan zararlı mikroorganizmaları öldürücü ışıklardır. Dalga boyunun kısa olması ve kuvvetli olması uv ışınlarının bu gücünü daha belirgin hale getirmesinde etkilidir. Bu özelliği sayesinde bir çok alanda kullanılmaktadır. Gıda maddelerinin ve üretim alanlarının sterilize edilmesinin yanı sıra havanın ve suyun temizlenmesi için de uv lambalarının kullanıldığı görülmektedir. Uv hava sterilizasyonu farklı ortamlarda kullanılmaktadır. Bu ortamlardan bazıları:

-Gıda üretim ve depolama alanları,

-İlaç üretim ve depolama alanları,

-Ameliyathaneler,

-Hastahanelerin özellikle yenidoğan üniteleri,

-Yoğun bakım alanları,

-Laboratuvar üniteleri vs

Bu alanlarda uv sterilizasyon sistemleri kullanılmasının temel nedeni ortamda bulunan zararlı mikroorganizmaların giderilmesidir. Havada meydana gelebilecek mikrobiyolojik kontaminasyonların engellenmesidir. Bu sayede hava kirliliğinin önüne geçilmiş olur. Kirliliklere karşı tam güvenli ve etkili bir hava meydana getirilir.

Teknolojinin gelişmesiyle ve uv lambalarına erişimin daha kolay hale gelmesiyle kullanım oranı da artmıştır. Eklenen yeni kullanım alanlarından bazıları veterinerlik amacıyla kullanılan hayvan yemlerinin üretim alanları, hayvan yetiştirme çiftlikleri, evlerde bulunan hasta kişilerin odaları ve ofislerdir. Ayrıca yenilerde inşa edilen akıllı binalarda uv hava sterilizasyon sistemlerinin kullanılması da kullancı üzerinde olumlu etki oluşturmaktadır.

Farklı uv hava sterilizasyon yöntemleri ve cihazları bulunmaktadır:

Duvara Asılan Uv Armetürler: Hava değişimi 115m3/h, 160m3/h ya da 925m3/h olabilir. Oldukça güvenlidir ve tüm gün boyunca insan kullanımı için uygun üretilmiştir. Ortalama kullanım süreleri dokuz bin saattir. Daha çok toplu yaşam alanları olan ofis, şirket gibi yerlerde kullanılmaktadır. Ayrıca hasta kişilerin evdeki odaları için uygundur. Duvara asılarak havanın temizlenmesi sağlanır.

Ultraviyole El Cihazları: Kullanılması diğer çeşitleri göre daha pratiktir. Ergonomik kullanım imkanı sunar. Havasının temizlenmesi istenilen yere taşınması kolaydır.

Taşınabilir (mobil) Uv Hava Sterilizasyonu: Uv lambaları ayaklı bir sistem üzerine yerleştirilir. Taşınması kolaydır. Genellikle üç ayaklı bir sistem kullanılır. Temizlenmek istenen yere götürülür. Bu türde genellikle başlık da oynar haldedir. Zamanlayıcı kullanma ve uzaktan kumanda ile kontrol edilebilme rahatlığı sunar.

Tank Modelli Uv Hava Sterilizasyon: Dış ortamdan alınan hava, cihaz sayesinde tankın içerisine temizlenerek geçer. Temizlenen hava tankın çıkışı için kendisine uygun bir delik açar. Bu tanklar sayesinde içeriye zararlı patojenlerin girmesi engellenir. Bu çeşidi daha çok su depolarında ya da sıvı ürün dolum ünitelerinde kullanılır. Gıda üretim tesislerinin paketleme ve ambalaj yapma alanları için de demirbaş niteliğindedir.

Uv ışınları özellikle zararlı mikroorganizmaların yok edilmesinde önemli rol oynar. Tıp, gıda, ilaç gibi birçok farklı alanda kullanılır. Kullanım esnasında dışarıya ısı yapmaması en büyük avantajlarındandır. Hava sterilizasyonu sayesinde özellikle solunum yolu hastalıklarının çoğu önlenebilir. Nezle, grip gibi hava yoluyla insandan insana geçen hastalıkların yayılması engellenebilir. Ayrıca corona gibi çeşitli virüslerin yayılım alanı olan hava uv lambaları kullanılarak temizlenebilir. Bu sayede insanlar arasında yayılması engellenir. Ancak uv lambalarının hava sterilizasyonu esnasında kullanılırken dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Bu durumlar:

-Temizlenecek ortamda görevlilerden başka kimsesinin bulunmaması,

-Havanın sterilizasyonunu uv lambasıyla sağlayacak kişinin uygun kıyafet kullanması,

-İşlem esnasında odada veya ortamda bulunan kişilerin gözlerini koruyacak gözlük kullanmaları,

-Uv lambasının yaydığı ışığa direk maruz kalmamak,

-Havanın temizlenmesi esnasında kullanılacak ortama uygun ışık kuvvetinin ayarlanması.

Bütün bu önlemlerin ardından havanın temizliğinin uv lambaları ile yapılması oldukça sağlıklı sonuçlar verecektir.

#

Ultraviyole Hava Sterilizasyon Armatürü

UV Hava sterilizasyon armatürümüz endüstriyel kullanım için imal edilmiş olup başta sars, mers ve wuhan virüsü gibi coronavirüsler olmak üzere tüm zararlı mikrop ve virüsleri ortamdan temizler ve tam sterilizasyon sağlar.

#

UV – HAVA TEMİZLEYİCİ | AKTİF HAVA TEMİZLEME

UV Hava temizleyici evlerde ve iş yerlerinde kullanım için imal edilmiş olup başta sars, mers ve wuhan virüsü gibi coronavirüsler olmak üzere tüm zararlı mikrop ve virüsleri ortamdan temizler ve tam sterilizasyon sağlar.

GenelUltraviyole Sterilizasyon

Yorumlar devre dışı