UV Lambalar


Uv Lambaları

Ultraviyole ışıkların kısaltılması karşımıza Uv olarak çıkar. Uv radyasyon, görünen ışından daha kısadır. X ışınından ise uzun dalga boyu vardır. Elektromanyetik bir çeşit radyasyondur. Kısa dalga boyunun varlığı ve yüksek enerjisi birleştiği için hemen her çeşit mikroorganizmayı öldürme etkisi vardır.

Mikroorganizmalar, kendileri için uygun ortam buldukları zaman çoğalırlar. Bu uygun ortam sağlandığında toprak, hava, insan vücudu ya da doğal ortam fark etmeksizin bulundukları yerde beslenir ve sayılarını arttırırlar. Mikroorganizmaların bir kısmı insan sağlığını etkilemez iken bir kısmı ciddi sorunlar meydana getirir. Özellikle çeşitli hastalıklar sonucunda ya da bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla vücut, çoğalma gösteren bu organizmalara karşı direnç gösteremeyebilir. Dışarıdan alınan besinlerin ya da içerisinde bulunan ortamında da zararlı mikroorganizmalarla karşılaşma sebebi olabileceği ve gıda zehirlenmelerine neden olabileceği biliniyor. Bu sebeple yaşam alanlarının temiz ve ferah, gıdaların üretim tesisleri hijyenik olmalıdır.

Özellikle gıda alanında hizmet veren ortamların temizliğine daha fazla dikkat etmek gereklidir. Zararlı virüs ve bakterilerin yaşam alanlarında bulunmaması için kullanılan yöntemlerden biri de Uv lambalarıdır. Bu lambalar hem dezenfekte etmek amacıyla hem de steril ortam oluşturmak amacıyla kullanılmaktadır. Dezenfekte ve sterilize günlük yaşamda aynı anlamda kullanılsa da anlamları birbirilerinden farklıdır. Sterilize etme işlemi bir ortamdaki ya da nesnedeki bütün mikroorganizmaların yok edilmesidir. Bu işlemin ardından hastalık yapan grip, corona gibi çeşitli virüslerle birlikte zararı bulunmayan mikroorganizmalar da öldürülür. Ancak dezenfekte etme işleminde sadece istenilen mikroorganizmalar öldürülmektedir. Dezenfekte etmek için kullanılan maddenin adı ise dezenfektandır.

Dünya üzerinde hızla yayılan ve birçok kişinin ölmesine neden olan corona virüsü ile dezenfektan kullanım miktarları da günümüzde artmaktadır. Dezenfeksiyon üzerinde etkili olan bazı etmenler vardır. Bu etmenler kullanılan dezenfektana göre veya kullanılan ortama göre değişiklikler gösterilir.

Uv ışınları ortamın havasının temizlenmesi ya da cerrahi aletlerin sterilize edilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalar göre yaralı ya da zararlı mikroorganizmalar üzerinde öldürücü etki yapan uv lambaları, corono virüsünü de yok edebilmektedir. Ancak uv lambaları kullanılırken dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Bu durumlar:
*Uv lambaların çalıştığı ortamlardan uzak durmak gerekir,
*Çalışan lamlarla yakın mesafede bulunmaktan kaçınmak gerekir,
*Çalışan uv lambaları ile direk göz teması kurulmamalıdır.

Gelişen teknoloji sayesinde günümüzde uv lambalarının etkisini azaltmadan ve insanlara zarar vermeden dezenfekte işlemini gerçekleştirmesini sağlayan filtreler geliştirilmiştir. Filtre kullanılan uv lambaları ile aynı ortamda bulunmaktan kaçınmakta fayda vardır.
Çeşitli sterilize etme yöntemlerine rağmen uv lambalarının kullanılmasının bazı sebepleri vardır. Bu sebepler şöyle sıralanabilir;
-Kullanılması ve uygulanması nispeten kolaydır.
-Yüksek seviyelerde dezenfekte eder.
-Kalıntı veya atık madde oluşturmaz.
-Çoğu yönteme göre ekonomiktir.

Uv lambalarının birçok kullanım alanı vardır. Özellikle hastahanelerde ve gıda üretim alanlarında kullanılır. Ayrıca insanların kalabalık bulunduğu spor salonu, park, çocuk yuvaları ya da kafeteryalar gibi yerlerde de kullanılmaktadır. Bu sayede özellikle solunum yoluyla buluşan birçok hastalık önlenmektedir. Günümüzde etki alanı artan corona virüsü üzerinde de etkili olduğu varsayılmaktadır.

Uv lambalarının dezenfekte edileceği ortamda bazı işlemler gerçekleştirilir. Öncelikle işlemi yapacak uzmanların dışında ortamda bulunan insanlar uzaklaştırılır. Orada olması gereken insanlar uv ışınlarından etkilenmeyen özel kıyafetleri giyerler. Ayrıca bu kişiler için özel olarak tasarlanmış gözlükler de kullanılır. Kullanılan armatürün önüne küçük bir engel konulur. Bu engel sayesinde de işlemi gerçekleştiren kişilere ışıklar direk gelmez. Uv lambaları tavana ya da duvara monte edilerek kullanılır. Açık alanlarda yapılacak dezenfekte işlemleri için ise ayakları bulunan portatif uv lambaları bulunur.

#

Ultraviyole Hava Sterilizasyon Armatürü

UV Hava sterilizasyon armatürümüz endüstriyel kullanım için imal edilmiş olup başta sars, mers ve wuhan virüsü gibi coronavirüsler olmak üzere tüm zararlı mikrop ve virüsleri ortamdan temizler ve tam sterilizasyon sağlar.

#

UV – HAVA TEMİZLEYİCİ | AKTİF HAVA TEMİZLEME

UV Hava temizleyici evlerde ve iş yerlerinde kullanım için imal edilmiş olup başta sars, mers ve wuhan virüsü gibi coronavirüsler olmak üzere tüm zararlı mikrop ve virüsleri ortamdan temizler ve tam sterilizasyon sağlar.

GenelUV Lamba

Yorumlar devre dışı